נתיבי ישראל

מהו הקשר בין בורות בכבישים לבין פיצה?

מאת אינג' שמעון נסיכי, מדען ראשי, נתיבי ישראל

בורות בכבישים הינם מטרד לא נעים ולעתים אף יכול להוות בעיה בטיחותית לכל משתמשי הדרך ואף לפגוע במטענים שמובלים בדרך (ראו סיפור הפיצה בהמשך).

בורות בכבישים הינם בעיה עולמית ורשויות כבישים רבות בעולם ובכלל זה, גם חב' נתיבי ישראל מתמודדים עימו בעיקר בתקופת החורף.

חלק מהקורסים הניתנים במסגרת מכללת נתיבים עוסקים בנושא הגורמים לבורות והפתרונות לטיפול בהם.

אז הינה מספר עובדות מעניינות לגבי בורות בכבישים:

  1. מדוע נוצרים בורות בעיקר בחורף? לכך יש שלוש סיבות עיקריות: גשם , מים ורטיבות... אבל אם נהיה יותר רציניים – מים שחודרים לתוך מבנה הכביש (מסדקים בפני המיסעה או מהצד) מחלישים את שכבות המבנה. במצב זה עומסי התנועה מחמירים את מצבם של סדקים קימים ו/או גורמים להווצרות סדקים חדשים – סדקים שבהמשך הופכים לבורות. גם טמפרטורות החורף הנמוכות גורמים לאספלט לאבד מגמישותו ולהיות רגיש יותר להיווצרות סדקים שבהמשך מתרחבים ומתדרדרים עד להיווצרות הבורות.

 

  1. בורות מכונים בספרות המקצועית POTHOLES ובתרגום מילוי : חור (HOLE) בקדרה (POT). מהי הסיבה לשם זה? יש מספר  תאוריות והסברים אבל הפיקנטית ביותר (וכנראה הלא נכונה) הינה שמקור השם הוא בתקופה הרומית.  על פי תאוריה זו, נהגו הקדרים שיצרו כדים וקערות לחפור בתוך כבישי האימפריה הרומית כדי להוציא מתוכם חימר ליצור הכדים. חפירות אלו הפכו לבורות בדרך ולכן העוברים בדרך החלו לכנות את הבורות בשם "בורות לקדרות /כדים" – עד ששם זה התגלגל לשפה האנגלית כ –POTHOLE.

 

  1. בבריטניה בעית הבורות בכבישים משניים חמורה מאוד. חומרת הבעיה הביאה לכך שהטיפול בה נכלל במצע לבחירות האחרונות של המפלגה השמרנית. בנוסף, מזה מספר שנים מתקיים במדינה זו, "יום הבורות" המוקדש למחאה על הבעיה שלא נפתרת.

 

  1. יש קשר בין בורות בכבישים לאיכות הפיצה. למה? מתברר שכאשר רכב המשלוחים שמביא פיצות לבתי הלקוחות עובר בכביש משובש רצוף בורות , עוברת הפיצה מסלול יסורים שפוגם קשות בצורתה ואולי אף בטעמה. לא מאמינים? אתם מוזמנים לצפות בכך בקישור הבא לאתר של חב' דומינוס – פיצה בארה"ב. https://www.pavingforpizza.com/. באתר זה תוכלו להווכח מה קורה לפיצה שנשלחת אל הלקוחות בכבישים משובשים יותר ויותר. לאור ההשפעה של כמות הבורות בכביש מממנת חברה זו פעילות בערים שונות ברחבי ארה"ב שעקרה טיפול בבורות כדי לשפר את איכות הפיצה המגיע ללקוח.