נתיבי ישראל עמוד הבית
car icon

דיווחי תנועה

סגור

291 מילים על הקשר בין הירח לנתיבי ישראל

"צעד קטן לאדם צעד גדול לאנושות": איך הצליחו בנאס"א להביא את האדם הראשון לצעוד על הירח בעזרת PMI וניהול פרויקטים? יאיר ארליך מנהל אקדמי במכללת נתיבים - לוקח אותנו למסע בזמן

ירח מלא:
"
אפולו", תוכנית החלל של ארצות הברית בשנות ה־60 יושמה על ידי נאס"א, שיאה היה בנחיתת האדם הראשון על הירח. ראשיתה, בכהונתו של נשיא ארצות הברית דווייט אייזנהאואר, אך התנופה העיקרית לביצועה באה מהנשיא הבא, ג'ון פיצג'רלד קנדי, שקבע בנאום שנשא בפני הקונגרס ב־25 במאי 1961, את היעד: "להנחית לפני תום העשור אדם על הירח ולהחזירו לכדור הארץ בשלום.

 

NASA:
לשם תוכנית זו פנתה נאס"א למספר עצום של ספקים שונים מרחבי העולם. על מנת לקצר לוחות זמנים של המיזם השאפתני, נדרשו כמה שיותר משאבים לעבוד במקביל. מהר מאד התבהרה תמונה עגומה. כשלון אינטגרציה קולוסאלי. כל מדינה עבדה בצורה מעט שונה והממשק "האינטגרציה" נשמעה כמו תזמורת ללא מנצח – קקופוניה מחרישת אוזניים.

 

PMI:
בעקבות כך הוחלט לייצר ולהשתמש במסמכים למטרה ספציפית בעלי פורמט אחיד. לאחר מספר שנים, ב-1969 הוקם הארגון ללא מטרות רווח PMI. השנים חלפו והגוף הפך אזרחי, אשר קובע הלכה למעשה את התקנים הבינלאומיים.

 

ברוך הבא לישראל:
PMI
ישראל נוסדה בשנת 1995 על ידי פרופסור צבי רז ז"ל. העמותה מהווה בית למנהלי הפרויקטים בישראל והיא אחת המשפיעות בעולם. העמותה שמה לעצמה כחזון להיות ארגון מוביל ובר סמכא בניהול פרויקטים בישראל ומקדמת את המקצוע בקשת כולל של פרקטיות מקצועיות, מחקר וחינוך בקרב בעלי עניין בכלל מגזרי המשק הישראלי.

 

איך כל זה קשור לנתבי ישראל?

ניהול פרויקטים מתחלק לשני סוגים

  • הראשון: פרויקטים שמתוכננים מראש בשאיפה לפרטי פרטים: שיטת הצפי Predictive planning , מפל מים Waterfall וכדומה.
  • השני: פרויקטים קצרים בעיקר בסביבות תוכנה תכנון מסתגל (אדפטיבי) Adaptive planning

פרויקטי נת"י, משתייכים לסוג הראשון. נהלי החברה כוללים התאמות שונות, יחד עם זאת, מבוססים על גרסה 6 העדכנית של התקינה.PMBoK 6th edition