car icon

דיווחי תנועה

סגור

יום האישה הבינלאומי בסימן מובילות חברתית והתנדבות בקהילה  

בחברת נתיבי ישראל האחראית על עשרות פרוייקטים של תשתיות כבישים, תשתיות רכבות, הקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג, ועוד עשרות פרוייקטים שונים מתנהל מערך התנדבותי  למען הקהילה כחלק מהשגרה היומיומית של חברת נתיבי ישראל, מתוך ההבנה שיש ביכולתנו להוביל שינוי חברתי אפילו בעזרת חיבוק, חיוך ועזרה לזולת. היום יש לנתיבי ישראל כ 50 פרוייקטי התנדבות שמובילות נשים מכלל חטיבות ואגפי החברה שבנוסף לעבודה היומיומית שלהן הן תורמות מזמנן על מנת לממש את חזון החברה להשתלב במקומות שצריך, חיבוק, תרומה קטנה, זמן שאין ועדיין מוצאים.

 

 

 

 

לרגל יום האישה הבינלאומי, פגשנו חלק מאותן נשים מדהימות כדי לדבר על הניצוץ, הצורך, המחוייבות והתרומה: על כל הפרוייקט המדהים הזה מנצחת רקפת לוי משנה סמנכ"ל משאבים ומנהל, לדבריה: "בכל שנה גדל ההצע של המקומות להתנדבות, אך איתם גדל הרצון למחויבות .החברתית,עובדינו מביעים עניין ורצון יוצא דופן"

איך התחיל כל הרעיון לפרויקט כזה ? 
מהמקום של נתינה והתנדבות , היה בי רצון עז למסד מעורבות חברתית עם רתימת מובילים חברתיים מתוך החברה ושיתופי פעולה עם עמותות שאמונות על ילדים ונוער . המחשבה והרצון  שהניעו אותי , הייתה שהפעילות החברתית תהייה בקביעות לאורך כל השנה תוך מחויבות של החברה לשותפים הקהילתיים.
ספרי על המבנה והמהלך   
חברת נתיבי ישראל אימצה את העיר אור יהודה, בה קיימות עמותות ומספר מועדוניות יום לילדים ובני נוער. החיבור נוצר באמצעות עמותת ציונות 2000 - עמותה לשינוי חברתי, אשר הוקמה על ידי קבוצת אזרחים בראשות איש העסקים רוני דואק במטרה לקדם סדר יום חברתי המעודד תרומה לזולת.
האג'נדה של החברה להעניק סיוע התנדבותי במועדוניות לילדים ובני נוער עד גיל 18, במטרה לטפחם, ליצור יחד איתם חוויות חדשות וריגושים. נת"י
רתמנו את המובילות החברתיות מהחטיבות השונות ויצרנו אג'נדה חברתית שהנתינה תהייה עם ילדים ונוער בדגש על ילדים בעלי מוגבלויות, ילדים ממשפחות מעוטות יכולת וגם קידום ילדים במסגרת חינוך למצוינות . נתיבי ישראל התגייסה באופן מלא "למובילות החברתית". הצלחנו להכניס את הפעילויות והשותפות לתכנית העבודה כחלק מיעדי החברה . ברצוננו שכל עובד יתנדב לפחות פעמיים בשנה במסגרת העמותות שאימצנו :

עמותת לשובע – מועדונית קדימה באור יהודה
עמותת חינוך לפסגות באור יהודה
מועדונית עמיחי בפ"ת לילדים עם מוגבלויות
שתי מועדוניות עירוניות באור יהודה
לאחרונה יזמתי בשיתוף פעולה עם ג'וינט ישראל ועירית אור יהודה – הקמת קבוצת כדורגל המשלבת עובדים מחברת נתיבי ישראל עם אנשים עם מוגבלויות שונות במסגרת ליגת "שווים בספורט". פועלת לשילוב ערכים הנשענים על נתינה, אומץ, מחויבות עמוקה וארוכת טווח.

אני גאה לקחת חלק ולעמוד בראש המערך שפותח הזדמנויות עבור אנשים עם מוגבלויות לפעילות גופנית בקהילה . התחושה הפנימית של הנתינה מכל הלב היא עצומה , אני מרגיש ברת מזל שנפלה בידי הזכות להעניק ולהוביל פעילות משמעותית ומבורכת זו יחד עם מערך המובילות החברתיות.


פגשנו חלק מהמובילות לשמוע על החיבור, השילוב עם השגרה והתרומה האישית מהפרוייקט
איך הגעת להיות מובילה חברתית ?
אסנת ממו: לפני כשנתיים החברה החלה בגיבוש פעילויות התנדבותיות בקהילה בקרב ילדים ובני נוער ונקראתי ע"י מנהל אחריות התאגידית בחברה להוביל את  הפעילויות ולגייס שותף קהילתי שיחד עם עובדי מטה מנכ"ל נעשיר וננעים את זמנם של הילדים במגוון פעילויות בסימני חגים והעשרות המקנות כלים לחיים.

סיגל ויין: אישית ברגע ששמעתי על נושא זה התגייסתי לנושא, ויצרתי קשר עם שתי עמותות ששייכות לעמותת "לשובע" – מועדון לילדים בגילאי בית ספר יסודי, וכן מועדון לנוער עד גי 18  התנדבתי לקחת על עצמי את פעילות חטיבת כספים בנושא זה ויצרתי עם מנהלי העמותה קשר והתחלנו בפעילות.בעצם פתיחת הנושא מטעם העבודה – נוצר אצלי ערך נוסף לעבודתי.

ליאת שילוני: התנדבתי בעבר והרגשתי שפעילות מסוג זה תורמת לי רבות ויש לי תחושת סיפוק ומיצוי.

חוה הולצקן: במסגרת תפקידי ניהול האדמיניסטרציה בלשכה המשפטית באופן טבעי נדרשתי להוביל את התאומים והפעילות ההתנדבותית ככל שהעמקתי בעשייה נשאבתי לתחושת המשמעות והסיפוק והיום אני עושה זאת מתוך שליחות והבנה כי זו עשייה חשובה ומשמעותית.

במה זה כרוך ואיך זה משתלב עם עומס העבודה וחיי היום יום ?
חוה הולצקן: אני חושבת שמעבר לעבודה ה"יבשה" של לתאם להזמין לדאוג לתקציב וכדומה האתגר הוא בקיום פעילות רלוונטיות להשקיע מחשבה לקיים פעילות שתהיה בעלת ערך מוסף הן לאוכלוסיות המועצמות והן ללשכה המשפטית.

סיגל ויין: הגישה שבה דגלתי מהתחלה עם העבודה עם שתי העמותות הייתה רוחבית – פעילות לאורך כל השנה עם העמותות, בחגים, בהרצאות מעשירות, באירועים, בצרכים של העמותה,  סוכן ביצירת התנדבות אישית של אנשים בחטיבה. הבוגרים הגיעו אלינו להרצאות העשרה, לילדים עשינו פעילויות בחגים ובחופשים, יצאנו איתם לטיולים, הרקדנו אותם בהרקדות וכן ראוי לציין שהייתה התנדבות אישית שבועית עם ילדי העמותה בעזרה בשיעורי בית וקריאה.  במשך שנה, אחת לשבוע, התנדבתי באופן אישי עם אחד הילדים בעמותה ועזרתי לו בקשיי קריאה.  הסיפוק היה שבסוף השנה הוא הצליח לקרוא ספר שלם, לעומת שורה בתחילת השנה.  אי אפשר לתאר את האושר שבכך.. מבחינה אישית כשעובדים נכון, מנהלים את הזמן ועושים את הדברים באהבה  אפשר תמיד להוסיף עוד. ראוי לציין שהתנדבות זאת מטלה רק אם רואים אותה ככזאת, ומעבר לחשיבות הנושא, היא יצרה אצלי פרץ של אנרגיה חיובי שעזר לי להוריד קצת משגרת העבודה הקבועה.

אסנת ממו:המחשבה על יצירת הפעילויות למען הילדים באה ממקום אישי ומתוך הזדהות. תוך מחשבה על מה יכול להתאים לילדים ומה ישמח אותם, אני ישר חושבת עלהילדות שלי ומה גורם להן לשמחה, מה מעניין אותן ומה הערך המוסף שהייתי רוצה שתקבלנה. אותו דבר עם הילדים אשר בעמותה שבה אנו מתנדבים. הפעילויות מותאמות לגילם עם מחשבה על חוויה ויצירת שינוי אוירה ושבירת שיגרה. גיבוש הפעילויות אף כרוך בהתייעצות עם המדריכים שמכירים אותם ויודעים מה הצרכים שלהם, ומה באמת מעניין אותם. פיתוח הרעיונות וביצועם ע"י אנשי המטה המקסימים הנותנים מעצמם באהבה גדולה. העומס בעבודה היומיומית אף פעם לא נגמר. שילוב הפעילות ההתנדבותית בשגרת העבודה יוצרת רובד נוסף עם הגשמה והוספת ערך בפן האישי והמקצועי כאחד.

 מה את למדה מכל התהליך ? 

 סיגל ויין: בשנתיים האחרונות לריכוז ההתנדבות למדתי המון.. למדתי על ישראל אחרת, על היכולת שלנו להפך לקהילה רק בעצם האכפתיות, על בנות השירות הלאומי שנותנות את ליבם ונשמתם בהתנדבות, על היכולת להסתכל מעבר לחיים שלך ולבעיות שלך, על פרופורציות, על אהבה שמגשרת על פערים, והכי חשוב על נתינה שבסופו של יום הופכת לקבלה בכך שאתה נותן אתה מקבל הרבה יותר.

ליאת שילוני: למדתי , כמו בכל דבר בחיים, שכל אחד הוא  עולם ומלואו, קל וחומר שמדובר בילדים וכאשר אנחנו מעשירים אותם בפעילויות הילדים שמחים ומאושרים, הם מרגישים תחושת העצמה  וסופגים חוויות רבות בכל מיני תחומים ומקומות.

חוה הולצקן: למדתי המון דברים במהלך הדרך החשוב בניהם בעיניי זו ההבנה שכשאתה נותן אתה מקבל הרבה יותר! נחשפתי לאנשים מדהימים שלמרות הקשיים פרצו גבולות ובחרו לעצמם דרך אחרת. פגשתי אנשים שהעולם שלהם סובב סביב עשייה מבורכת שכולה נתיניה לאחר ואלו בעניי השראה!